Bolące stawy

Flower

Węglowodany, minerały, witaminy a stawy

Niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę, że do dobrego funkcjonowania stawów potrzebne nam są minerały. Nie tylko tak często wspominany w tym temacie wapń, ale również cynk czy magnez. Dla dobrego przyswajania minerałów konieczne są także witaminy. Przykładowo dla cynku będzie to witamina C, a dla magnezu witamina B6.
Skoro tak, to staramy się uzupełniać witaminy w naszej diecie. Niektórzy robią to warzywami i owocami, a inni dodatkowo sięgają po suplementy. Zwykle spoglądamy na zalecaną dzienną dawkę i nie zastanawiamy się nad kilkoma dodatkowymi czynnikami z tym związanymi.
W rzeczywistości nie istnieje coś takiego, jak ogólna optymalna dawka danego związku dla wszystkich. Ilość potrzebnych składników będzie determinowana zarówno przez pleć, jak i wagę oraz tryb życia. To jednak nie wszystko.
Niemal nikt z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że z racji iż współczesne pożywienie zawiera dużo więcej węglowodanów niż to konieczne, nie tylko nadmiernie tyjemy co niepotrzebnie obciąża stawy, ale też tracimy dziennie więcej witamin. Im więcej spożywamy cukrów prostych i złożonych, tym wzrasta nasze zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Może się okazać, że mimo regularnej suplementacji będzie ich za mało, by stawy mogły prawidłowo funkcjonować. To jedna z przyczyn, obok braku ruchu, tak powszechnych dziś problemów ze stawami.
Co więc należy zrobić, by chronić stawy? Przy okazji zadbać też o zdrowie pozostałych części naszego ciała? Nie widzę większego sensu w nadmiernym zwiększaniu ilości witamin i minerałów. O wiele prościej i zdrowiej będzie ograniczyć węglowodany. To również zapobiegnie otyłości, a więc drugiemu ważnemu czynnikowi niszczącemu stawy.
Nie unikajmy też nadmiernie tłuszczów, choćby ze względu na to, że niektóre witaminy (A, D, E) potrzebują go, by mogły zostać przyswojone przez nasz organizm. Przy czym należy unikać olejów roślinnych i margaryn. Wprawdzie nie wpływają one bezpośrednio na funkcjonowanie stawów, ale to właśnie te tłuszcze powodują otyłość i miażdżycę. Chyba nie warto chronić stawów a zapominać o zdrowym sercu…

Tags:

Comments are closed.