Bolące stawy

Flower

Bóle stawów i zmagania ze służbą zdrowia

Podobno nieznajomość prawa szkodzi i nie zwalnia z odpowiedzialności. Nie inaczej jest z nieznajomością praw rządzących naszą służbą zdrowia. Jest to bowiem instytucja szczególna, którą przecież opłacamy przez wszystkie lata naszej pracy, a która odwdzięcza nam się traktowaniem jak żebraków i natrętów. Większość porad internetowych związanych z bólami stawów ogranicza się do stwierdzenia, że trzeba iść do lekarza specjalisty. Oczywiście, że trzeba. Tyle, że wymagana jest niezwykła cierpliwość oraz hart ducha.
Analizując swoje wieloletnie przeżycia z gabinetów lekarskich, opowieści moich znajomych oraz setki wypowiedzi w internecie, zastanawiam się, jak to możliwe, że ciągle dajemy się traktować w ten sposób. Pomiatanie pacjentem – oto motto naszej służby zdrowia. Najgorsze co można zrobić to się zniechęcić i całkowicie zrezygnować z pomocy lekarskiej. Już wiele razy pisałem o tym, że musimy (wręcz jesteśmy zobowiązani) zmusić lekarzy do myślenia i do większej troski o własny rozwój zawodowy. Słuchanie wciąż diagnoz w stylu „Tak już będzie” albo „Z tym się da żyć” tudzież „Samo przejdzie”, nie wydaje mi się dobrym sposobem na leczenie stawów, czy też innych schorzeń. Potem dostajemy receptę na masę drogich i nieprzydatnych leków. Po co skoro samo przejdzie lub tak już będzie?
Oto kilka moich wskazówek, które mogą pomóc Wam w zdiagnozowaniu i leczeniu chorób leżących u podstaw bólu stawów.

  1. Idąc do lekarza pierwszego kontaktu domagaj się zawsze skierowania do specjalisty. Nie poprzestawaj na lekach przeciwzapalnych. Zapewne dostaniesz wówczas skierowanie do ortopedy. Poproś od razu o skierowanie do reumatologa. Obecnie do ortopedy w większości rejonów Polski czeka się kilka miesięcy. W poczekalni przesiedzisz później kilka godzin i wątpliwe czy otrzymasz skuteczną pomoc, skoro badanie będzie trwało 5 minut. Jeśli mogę subiektywnie cokolwiek oceniać, to poziom ortopedów jest chyba obecnie najgorszy pośród wszystkich lekarzy specjalistów. O wiele większe szanse na skuteczną pomoc masz u reumatologa.
  2. W czasie wizyty u specjalisty poproś od razu o skierowanie na kompleksowe badania. Ból stawów może być spowodowany między innymi przez bakterie lub wirusy. Trzeba to dokładnie sprawdzić. Nie dawaj się zbyć. Masz prawo do dokładnych badań i tego, by Cię poważnie potraktowano.
  3. Ten punkt może się wydać kontrowersyjny. Niestety doświadczenie uczy, że nie zawsze prawda jest najlepsza. Jeśli ćwiczysz na siłowni lub amatorsko uprawiasz jakiś sport, nie mów o tym lekarzowi. W przeciwnym wypadku ryzykujesz, że Twoje dolegliwości zostaną zlekceważone.
  4. Dobrze będzie jeśli uda Ci się diagnozę potwierdzić u kilku niezależnych lekarzy. Masz wtedy większą pewność, że jest trafna.

Tyle zebranych w pewną pigułkę porad związanych z korzystaniem ze służby zdrowia w przypadku chorób stawów. Wiem, że trafiają się dobrzy specjaliści pośród lekarzy. Wiem też ile się trzeba naszukać nim się kogoś takiego znajdzie.
2,9_S

Comments are closed.