Bolące stawy

Flower

Ból stawów – leczenie ciepłem

Nie od dziś znane są dobroczynne skutki leczenia ciepłem. Wszak wraz z nadchodzącą jesienią zwykle wiele osób skarży się na nasilenie bólu stawów. Spada temperatura otoczenia oraz wzrasta wilgotność, a to zazwyczaj pogarsza nasze samopoczucie i powoduje nasilenie się objawów chorobowych. W ramach leczenia ciepłem można stosować domowe metody lub wybrać się na zabiegi fizykoterapii. Te ostatnie musi zwykle przepisać lekarz. Choć nie wszystkie.
Tym o czym trzeba zawsze pamiętać, jest fakt, iż nie każdą chorobę stawów można leczyć ciepłem. Źle dobrane zabiegi mogą nam zaszkodzić zamiast przynieść ulgę. Już choćby z tego powodu warto tę sprawę omówić z lekarzem.
Ogólnie przyjmuje się, że ciepło dobrze wpływa na osoby dotknięte reumatoidalnym zapaleniem stawów. Prócz typowych zabiegów rehabilitacyjnych, można po prostu udać się na kilka seansów w saunie lub robić sobie ciepłe okłady i kąpiele. Dość ciekawym zabiegiem jest parafinowanie, czyli nakładanie na określone miejsca ciała ciepłej parafiny. Zwykle ma ona temperaturę 42-43 stopni. Gdy zastyga wywołuje delikatny nacisk i dzięki temu poprawia krążenie i wzmaga procesy lecznicze. Jednak parafinowania muszą bezwzględnie unikać osoby z osteoporozą.
Bardzo dobrze sprawdza się także peloidoterapia, która w naszych warunkach przyjmuje najczęściej postać okładów borowinowych. Takie zabiegi wykonuje się w większości dużych ośrodków SPA. Dodam jeszcze, że drażniący wpływ borowiny na tkanki skóry oraz silny nacisk masy okładów powoduje skutki podobne do tych, jakie osiąga się za pomocą masaży.
Jak widać ciepło może być dobrym narzędziem pomagającym w walce z bólami stawów. Nie wolno tylko wykorzystywać go z byt często i należy pamiętać o wszelkich przeciwwskazaniach. Wspomniałem już o osteoporozie. Również wszystkie choroby układu krążeniowego dyskwalifikują nas od takiej terapii. Do przeciwwskazań należą też poważne choroby układu oddechowego (choć nie wszystkie, ważna tu będzie opinia lekarza specjalisty) oraz otwarte złamania i zbyt wysokie albo zbyt niskie ciśnienie.

Comments are closed.