Bolące stawy

Flower

Wysokie obcasy – uroda kontra zdrowie

Okazuje się, że po przekroczeniu pewnego pułapu wiekowego, kobiety częściej narzekają na bóle w stawach kolanowych niż mężczyźni. Zwykle tłumaczy się to wpływem hormonów i różnicami w budowie anatomicznej. Niewątpliwie jest w tym wyjaśnieniu sporo racji, lecz warto zastanowić się na jeszcze jedną dość istotną przyczyną tego zróżnicowania.
To jak będą się miały nasze stawy w późnym wieku do pewnego stopnia zależy od nas samych. Można stwierdzić, że pracujemy na to całe życie. Obecnie jednak bóle kolan, czy kręgosłupa, to już nie jest problem osób po sześćdziesiątce. Podobne kłopoty mają czterdziestolatkowie, a nierzadko i trzydziestolatkowie. Można się pokusić o stwierdzenie, że nad naszymi stawami „pracujemy” ostatnio bardziej intensywnie.
Dotyczy to właśnie najbardziej kobiet. Panie ubierając buty na wysokich obcasach wyglądają niewątpliwie bardziej zmysłowo i atrakcyjnie. Łydka zostaje lepiej wyeksponowana i mało kto będzie się sprzeczał z faktem, że estetyka zyskuje na tym. Niestety ze zdrowiem rzecz ma się już zupełnie inaczej.
Pierwsza zmiana dotyczy przeniesienia środka ciężkości ciała w przód. To powoduje zmianę pracy samych stawów oraz zwiększa nacisk na kręgosłup i poszczególne stawy. Na pewno najbardziej cierpią na tym stawy kolanowe i lędźwiowe, jednak nawet bóle barków lub kręgosłupa w odcinku szyjnym mogą być wywołane przez chodzenie w obuwiu na wysokim obcasie.
Zwykle jednak boli głównie odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Przeniesienie środka ciężkości zmienia napięcie w mięśniach. Łydki zostają przykurczone, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do ich stałego skrócenia i osłabienia. Włókna ścięgna Achillesa mogą stopniowo podlegać stałemu skręceniu. To nie tylko znacznie osłabia staw skokowy, ale może doprowadzić do jego poważnego uszkodzenia. Zbyt silny ucisk nerwów śródstopia może powodować silne bóle w tym rejonie. Innym powikłaniem do jakiego może dojść jest skrzywienie i młoteczkowatość palców, czy wręcz wystąpienie narośli kostnych w przedniej części stóp.
Siła nacisku na staw kolanowy znacznie się zmienia i zwiększa się głównie po wewnętrznej stronie tych stawów. Prowadzi to do częstej u kobiet degeneracji stawu kolanowego. Badacze wykazali, że przynajmniej 26% przypadków zwyrodnienia stawów kolanowych u kobiet wynika wprost ze zbyt częstego chodzenia w butach na wysokich obcasach.
Na pewno dla urody trzeba się nacierpieć. Pytanie tylko, gdzie kończy się granica, której już przekraczać nie warto. Niektóre panie na tyle przyzwyczaiły się do szpilek, że już nie potrafią chodzić na płaskim obcasie. Nie mam zamiaru przekonywać nikogo, że należy całkowicie odrzucić buty na wysokim obcasie. Jednak rozsądek nakazuje, by używać ich tylko przy specjalnych okazjach, a częściej chodzić na czymś bardziej właściwym z anatomicznego punktu widzenia. Jeśli już przyjdzie wyjść w takich butach, to radzę starać się o to, by za długo w nich nie stać. Lepiej już iść lub siedzieć. Największe szkody przynosi właśnie długotrwale stanie na wysokich obcasach.
Warto też często ćwiczyć nogi. Istotne będzie zwłaszcza rozciąganie mięśni łydek. Dobrze zrobią też kąpiele w ziołowych wywarach. Na pewno piękno jest ważne, ale postarajmy się zachować je na nieco więcej lat.
3,2_S

Comments are closed.