Bolące stawy

Flower

Alkohol… nie taki straszny, jak go opisują

Pij z umiarem, czyli lecz stawy ale nie niszcz wątroby

Alkohol jest znany ludziom pod różnymi postaciami od wieków, a nawet tysiącleci. Mamy też bogate piśmiennictwo zarówno wychwalające alkohol, jak i piętnujące pijaństwo. Osobiście uważam, że podobnie, jak z wieloma innymi rzeczami, tak i z alkoholem trzeba umieć się obchodzić właściwie. Korzystanie z niego z umiarem przynosi nawet korzyści zdrowotne i odpręża po stresach dnia. Gorzej, gdy pije się go zbyt często lub zbyt dużo. Jednak musicie mi przyznać, że tak jest ze wszystkim. Nadmiar zawsze ostatecznie jest szkodliwy, a przesada niezdrowa.
O alkoholu można pisać interesujące rzeczy niemal w każdym aspekcie, ale pewnie zastanawiacie się co może mieć wspólnego ze stawami i z bólem stawów. Okazuje się, że bardzo dużo. Już mniej więcej dwa lata temu szwedzcy naukowcy z Instytutu Karola w Sztokholmie wykazali korelację pomiędzy spożyciem alkoholu a reumatoidalnym zapaleniem stawów. Osoby regularnie pijące alkohol mniej są narażone na zapadnięcie na tę chorobę. Jak to się ma do wszystkich apeli mówiących, że alkohol szkodzi? Ano właśnie tak, jak wykazałem powyżej. Uczeni twierdzą, że im ktoś pije więcej, tym mnie naraża swoje stawy. Tu oczywiście trzeba już nabrać nieco dystansu. Wprawdzie zmniejszamy ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów, ale niszczymy wątrobę. Pozostaje więc… umiar!
Póki co nie wiadomo, dlaczego alkohol właśnie tak wpływa na stawy. Na ostateczne wyniki badań musimy jeszcze poczekać.

Smarowanie spirytusem i ziołowymi nalewkami

Wyroby spirytusowe można nie tylko spożywać. W aptekach i sklepach mamy sporo różnych preparatów na bazie spirytusu, do którego dodano specjalne wywary ziołowe. Niektóre z nich również mają wielowiekową tradycję. Doświadczenie pokazuje, że nawet smarowanie stawów zwykłym spirytusem salicylowym przynosi pewną ulgę. Podobnie działają wspomniane nalewki.
Takimi sposobami możemy wesprzeć właściwe leczenie, ale musimy też pamiętać, że nie zastąpią one terapii pod kierunkiem lekarza i odpowiednio dobranych ćwiczeń rehabilitacyjnych.
2,0_S

Comments are closed.