Bolące stawy

Flower

Skręcenie stawu skokowego

Budowa i funkcjonowanie

Staw skokowy odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Dzięki niemu biegamy, chodzimy i skaczemy (jak wskazuje na to sama nazwa). Z racji, że znajduje się blisko podłoża, a jednoczenie za sprawą wyprostowanej pozycji ciała, oddziałuje na niego cały nasz ciężar, dość często podlega kontuzjom i urazom. Zwłaszcza pośród sportowców. Jednak nie tylko oni mogą mieć kłopoty ze stawem skokowym. Dość często przyczyną kontuzji jest pośliźnięcie się na oblodzonej lub mokrej nawierzchni.
Specyfika tego stawu polega na tym, że choć na ruchy w nich wpływa aż 13 różnych mięśni, to w przeciwieństwie do innych stawów, żaden nie jest do niego bezpośrednio przyczepiony. Być może to w dużym stopniu decyduje o jego podatności na wszelkie kontuzje. Szczególnie skręcenia.
Z punktu widzenia medycyny należałoby raczej mówić o dwóch stawach: stawie skokowym górnym i stawie skokowym dolnym, choć w praktyce mniej zwraca się uwagi na to rozróżnienie, chyba, że dochodzi do bardziej skomplikowanych uszkodzeń. Oprócz wspomnianego i najczęściej występującego skręcenia może też dojść do zwichnięcia lub złamania kości tworzących ten staw.

Medycyna a domowe sposoby

W skręceniu stawu skokowego dochodzi najczęściej do uszkodzenia wiązadła skokowo-goleniowego i skokowo-łódkowego. Nierzadko uszkodzona zostaje także sama torebka stawowa. Charakterystycznym objawem jest wówczas opuchlizna oraz zsinienie. Tym co w takim wypadku stwarza największe niebezpieczeństwo jest mniemanie, że „samo przejdzie”. Część osób ucieka się do starych domowych sposobów i nie trafia ze skręceniem do lekarza.
Trzeba przyznać, że pomoc lekarska niekoniecznie musi dać lepsze efekty niż leczenie domowe. Piszą to z całą świadomością. Okłady z octu lub lodu mogą przynieść znaczą ulgę. Czasem zadziałają lepiej niż leki na receptę. Kłopot w tym, że nie zawsze w ten sposób można uraz w pełni wyleczyć. Lekarz dysponuje o wiele większym wachlarzem narzędzi diagnostycznych. Na pierwszym miejscu stoi tu zdjęcie rentgenowskie, dzięki któremu można ustalić, czy nie doszło do złamania lub przemieszczenia kości.
Lekkie skręcenia można szybko zaleczyć. Wystarczy odpocząć przez jeden dzień lub czasem kilka. W tym czasie staramy się maksymalnie odciążyć uszkodzony staw. Później zabezpiecza się go specjalnie bandażując i zaczyna się coraz więcej chodzić, by rozruszać staw. Obecnie można też kupić w internecie lub sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym stabilizatory stawu skokowego. Są skuteczniejsze i o wiele wygodniejsze w użyciu. Stabilizatory przydadzą się także w przypadku powrotu do treningów sportowych. Nawet już po całkowitym wyleczeniu dobrze będzie zakładać je przez jakiś czas na treningi.
Obecnie intensywne chodzenie jest uważane za dobrą formę rehabilitacji w wypadku lekkich skręceń. Jednak decyzji o takiej terapii nie wolno podejmować samodzielnie i bez porozumienia z lekarzem ortopedą. Przy poważniejszych urazach zwykle całkowicie unieruchamia się staw skokowy za pomocą gipsu.

Dodatkowe zabiegi wzmacniające

Fizykoterapia jest czasami ordynowana przez lekarza przy poważniejszych urazach. Można wykonywać sporo takich zabiegów. Zalicza się do nich oddziaływanie na staw skokowy prądami elektrolitycznymi, magnesami oraz laserami.
Turlanie butelki albo innego okrągłego przedmiotu to dobra pomocnicza forma masażu przyspieszającego proces leczenia. Butelka powinna się przemieszczać na odcinku pomiędzy kostką, a dolną częścią mięśni łydek. Wykonuje się to ćwiczenie siedząc.
Podobnie, jak i w przypadkach urazów innych stawów można prowadzić dodatkowo suplementację glukozaminą oraz wapnem. Dotyczy to zwłaszcza tych kontuzji, które bezpośrednio naruszyły strukturę kostną.
3,6_S

http://www.vitalab.pl/168,sf-3-triple-strength-joint-care-formula.html

Comments are closed.