Bolące stawy

Flower

Tajemnica regeneracji stawów

Badania i wątpliwości

Prowadzi się ciągle przeróżne badania mające wyjaśnić wpływ różnych składników pożywienia oraz leków na stawy. Sprawa tylko pozornie jest prosta. Przede wszystkim z bólami stawów mamy do czynienia na skutek doznanych urazów i kontuzji. Takie kontuzje mogą pojawić się u sportowców oraz ofiar wypadków. Zresztą nie trzeba wiele, by uszkodzić sobie staw. Czasem wystarczy się potknąć i źle upaść. Innym razem skok z kilku metrów nie prowadzi do żadnych urazów. Na stawy narzekają także ludzie starsi. Osobną grupę stanowią ci, którzy doświadczają bólu stawów z powodu wad postawy.
Przeglądając wyniki wspomnianych badań oraz zapoznając się z opiniami różnych lekarzy, dochodzę do wniosku, że ciągle jeszcze stawy stanowią dla nas wielką zagadkę. Niby prosta konstrukcja chrząstek, a jednak na jej temat pełno jest całkowicie sprzecznych ustaleń. Najwięcej nieporozumień powstało wokół problemu regeneracji stawów.

Wspomnienie z przed lat

Mając lat może 15 wyskoczyłem z ruszającego samochodu ciężarowego do przewozu pasażerów. Teraz takie już nie jeżdżą po drogach, więc pewnie młodsi Czytelnicy nie będą wiedzieli o jaki pojazd chodzi. Pech chciał, że źle skoczyłem i poczułem dziwny ból w kolanie. Z ledwością dowlokłem się na pobliski przystanek autobusowy, a że była to jedna z tych zim stulecia, stałem tam chyba z dwie godziny nim przyjechał autobus. Być może mróz sprawił, że nie czułem tak bardzo bólu. Udało mi się nawet tego dnia dostać do lekarza.
Lekarz zalecił prześwietlenie i kazał zgłosić się za tydzień. Po tygodniu okazało się, że staw jest cały popękany w środku. Założono mi wiec gips od kostki po biodro. Po miesiącu zdjęto gips i kazano nogę rozruszać. Łatwe to nie było, ale po jakimś czasie wszystko wróciło do normy. Poza jednym. Kolano strzelało. Lekarze orzekli coś co słyszałem już od nich nieraz w życiu: Tak to już będzie. Nie obciążać stawu i jakoś da się żyć.
No i tak zostało. Miałem z tym problemy przez kolejne lata. Po dwóch latach trafiłem na siłownię i zacząłem ćwiczyć. W pewnym momencie, jako pacjent niepokorny, uznałem, że czas coś zrobić z tym kolanem. Mocne ściąganie bandażem, odpowiednia podaż minerałów i coraz większe obciążenia. Po kilku miesiącach kłopoty ze stawem kolanowym minęły i do dziś jest dobrze!

Motywować swój organizm

Nie piszę tego wszystkiego, by zniechęcić do leczenia pod okiem specjalistów. Chciałbym jednak byście mieli świadomość, że problem regeneracji ludzkiego organizmu jest ciągle jeszcze niezgłębiony. Na stawy najczęściej narzekają ludzie, którzy mają za mało ruchu, a nie za dużo. Nie twierdzę też, że każdy kogo bolą kolana powinien od razu stosować opisane przeze mnie sposoby. Nie zawsze jest to wskazane. Warto pamiętać, że póki jesteśmy zdrowi musimy się dużo ruszać. Regularne uprawianie sportu pozwala szybciej uporać się nawet z najcięższymi kontuzjami. Zdarza się, że i z takimi, o których lekarze twierdzą, że już nie da się ich wyleczyć. Wystarczy przejrzeć liczne przykłady sportowców wyczynowych po wypadkach. Dużo zależy od naszej motywacji i psychicznej mobilizacji organizmu. Dopiero potem liczą się różne leki, suplementy, glukozamina i inne.
3,1_S

Comments are closed.